Výstava k 110. výročí založení Orla v Uherském Brodě!

Výstava k 110. výročí jednoty Orel v Uherském Brodě

Výstava mapující 110 let historie Orla v Uherském Brodě byla v pátek 8. listopadu zahájena ve foyer Domu kultury.

Na jedenácti výstavních panelech mohou návštěvníci zhlédnout nejen unikátní fotografie z počátků Orla v Uherském Brodě a z období meziválečného, ale také ze současné činnosti této sportovní organizace.


Ta byla u nás obnovena v roce 1990 a dnes se zaměřuje především na sportovní činnost mládeže v oddílech florbalu, fotbalu a tenisu. Pravidelně pořádá cyklopoutě po Česku i v zahraničí, sportovní tábory a otevřené turnaje pro veřejnost. V současné době má přibližně 250 členů.

Vernisáž zahájil starosta uherskobrodského Orla Štěpán Janík krátkým exkurzem do nejstarších dob Orla v našem městě a vzpomínkou na lidi, kteří ho zakládali.

Naopak ohlédnutí za nedávnou minulostí přednesl sekretář Orla Petr Gabriel. Zmínil se také o rekonstrukci orelského stadionu, která probíhá již několik let a jejíž výsledky jsou hodně viditelné. Vzpomněl také jednu z akcí, jíž byl iniciátorem a kterou se uherskobrodský Orel značně zviditelnil, a to pořádání cyklopoutí. Za uplynulých patnáct ročníků se poutí zúčastnily stovky lidí a navštívily desítky míst u nás i v zahraničí.

Starosta Ferdinand Kubáník uvedl, že Orel je jedna z nejstarších organizací ve městě a jeho členové to neměli vždy jednoduché. Přesto vychoval řadu sportovců a sportovních nadšenců.

Velice pěkným obohacením vernisáže bylo vystoupení studenta Adama Blahy, který přednesl ukázku z knihy Miroslavy Polákové Měli odvahu žít. V ukázce se zaměřil na život paní Hudečkové, která se společně s manželem Františkem starala o orelský Lidový dům a stala se jednou z nevinných obětí nacismu.


Více ZDE


Hodnocení: Počet ohodnocení 8
Průměrné hodnocení: 5,0
Napsal: petr-gabriel Datum: 15.11.2019 Kategorie: Akce jednoty Shlédnuto: 2460 krát
Hodnocení článku:

Komentáře ke článku:

Okomentovat článek
Jméno:
E-mail:
Komentář:
Insert Cancel

Copyright © 2008 Orel Uherský Brod.